Prisma » Naţional » Pe scurt, 27 februarie 2013

Pe scurt, 27 februarie 2013

  • România trebuie să-şi organizeze colectarea selectivă a deşeurilor până în anul 2015 cel puţin pentru hârtie, metal, plastic şi sticlă
  • Liberalii l-au reales pe Crin Antonescu pentru un nou mandat de preşedinte al partidului care, spune el, va fi ultimul dacă nu va câştiga alegerile prezidenţiale din 2014
  • Conform datelor BNR, datoria externă a României pe termen mediu şi lung a însumat 78,742 miliarde euro, la 31 decembrie 2012 (79,4% din total datorie externă)
  • Candidaţii care în anii precedenţi au susţinut de două ori bacalaureatul şi nu au trecut de nicio probă vor plăti, la fel ca anul trecut, 230 lei pentru a participa la examen anul acesta
  • Crimininalitatea organizată va creşte în următorii ani în intensitate, iar modul de operare a grupărilor va fi din ce în ce mai specializat, a precizat directorul SRI
  • Festivalul internaţional “George Enescu” va avea loc în septembrie 2013
  • Politologul Cristian Pârvulescu a fost ales coordonatorul Forumului Constituţional de către membrii Comisiei pentru Revizuirea Constituţiei. Acest forum va strânge toate propunerile de modificare a Constituţiei din partea societăţii civile şi va întocmi un raport pe care îl va înainta comisiei parlamentare condusă de Preşedintele Senatului.
  • Guvernul a convenit asupra măsurilor necesare pentru demararea procesului de regionalizare-descentralizare în România. În acest sens, Cabinetul a aprobat un memorandum cu tema “Adoptarea măsurilor necesare pentru demararea procesului de regionalizare-descentralizare în România”.
  • ANOFM a lansat portalul http://www.semm.ro/ lansat de ANOFM urmăreşte să asiste persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă, precum şi angajatorii în identificarea personalului corespunzător, în condiţii de securitate şi confidenţialitate.


Scrieti un comentariu