Prisma » Politic » Colegiile şi candidaţii pentru alegerile parlamentare din 9 decembrie 2012

Colegiile şi candidaţii pentru alegerile parlamentare din 9 decembrie 2012

harta colegii alegeri parlamentare Caras-Severin

Alegerile pentru Camera Deputaţilor şi Senat au loc în data de 9 decembrie 2012. Votarea începe la ora 7.00 şi are loc până la ora 21.00. Partidele politice, alianţele politice, alianţele electorale care participă la alegerile parlamentare şi candidaţii independenţi ce au depus până la data de 30 octombrie 2012 listele de candidaturi pentru scrutinul din iarna aceasta, încep campania electorală pe 9 noiembrie 2012. Campania se termina pe 8 decembrie 2012, la ora 07.00.



Colegiile pentru Camera Deputaţilor:

  1. Reşiţa
  2. Caransebeş, Armeniş, Bolvaşniţa, Buchin, Bucoşniţa, Constantin Daicoviciu, Cornereva, Domaşnea, Obreja, Păltiniş, Slatina-Timiş, Teregova, Turnu Ruieni
  3. Băile Herculane, Moldova Nouă, Bănia, Berzasca, Cărbunari, Cornea, Coronini, Dalboşeţ, Eftimie Murgu, Gârnic, Iablaniţa, Lăpuşnicel, Lăpuşnicu Mare, Luncaviţa, Mehadia, Mehadica, Prigor, Sicheviţa, Şopotu Nou, Topleţ
  4. Anina, Oraviţa, Berlişte, Bozovici, Brebu Nou, Caraşova, Ciclova Română, Ciuchici, Ciudanoviţa, Dognecea, Forotic, Goruia, Grădinari, Lupac, Naidăş, Pojejena, Răcăşdia, Sasca Montană, Socol, Ticvaniu Mare, Văliug, Vărădia, Vrani
  5. Bocşa, Oţelul Roşu, Băuţar, Berzovia, Brebu, Copăcele, Do-clin, Ezeriş, Fârliug, Glimboca, Marga, Măureni, Ocna de Fier, Ram-na, Rusca Montană, Sacu, Târnova, Vermeş, Zăvoi, Zorlenţu Mare

harta colegii alegeri parlamentare Caras-Severin

  1. Colegiul I Senat este alcătuit din Colegiul I şi IV de deputaţi
  2. Colegiul II Senat este alcătuit din Colegiile II, III, şi V de deputaţi


Lista candidaţilor pentru Senat

UDMR – Uniunea Democrată Maghiară din România

  1. Penzes Tunde
  2. Makay Botond Carol

USL – Uniunea Social-Liberală

  1. Duruţ Aurel
  2. Secăsan Iosif

PPMT – Partidul Popular Maghiar din România

  1. Agyagasi Erno

ARD – Alianţa România Dreaptă

  1. Sabo Ioan
  2. Mănescu Tiberiu Ştefan

PRM – Partidul România Mare

  1. Pârvulescu Dumitru Tilică
  2. Almăşan Nicolae

PPDD – Partidul Poporului-Dan Diaconescu

  1. Orăvicean Nicolae-Vasile
  2. Purice Ion-Simeon


Lista candidaţilor pentru Camera Deputaţilor

UDMR – Uniunea Democrată Maghiară din România

  1. Mastan Gabriel Florin
  2. Szabo Iosif-Ştefan
  3. Toth Ioan
  4. Kun Ladislau
  5. Vigh Irina

USL – Uniunea Social-Liberală

  1. Benga I. Ioan
  2. Tocuţ Dan-Laurenţiu
  3. Tabugan Ion
  4. Rusu Valentin
  5. Mocioalcă Ion

ARD – Alianţa România Dreaptă

  1. Dunăreanu Cornelia-Mariana
  2. Stănescu Alexandru
  3. Miclea Aurel
  4. Goga Ion
  5. Schelean Valeria-Diana

PRM – Partidul România Mare

  1. Demetrovici Florin Ionel
  2. Cionca Mihail
  3. Brânzei Nelu Florin

PPDD – Partidul Poporului-Dan Diaconescu

  1. Blănariu Valentin
  2. Avram Silviu Dan
  3. Grigoroiu Ion
  4. Smadu Paul Sever
  5. Iancu Simion Simi

  1. […] Colegiile şi candidaţii pentru alegerile parlamentare din 9 decembrie 2012 […]

Scrieti un comentariu